در رویداد wwdc ماه جون کمپانی اپل از سیستم عامل جدید mac os Big Sur رونمایی کرد ،همانند ios 14 ،این سیستم عامل که نسخه 11ام از سری سیستم عامل های mac می باشد شامل تغییرات بزرگی در بخش های ظاهری و برنامه هایش می باشد که طبق گفته اپل این بیشترین تغییر از زمان os X است ،که از صفحه اصلی تا رنگ و آیکون ها همه چیز را در بر می گیرد.

پنجره ها برای پیدا کردن ظاهری تمیزتر روشن تر شده اند و نوار برنامه ها نیز شفاف تر شده است وشکل آیکون ها آپدیت شده و بدون باکس در اطرافش است،نوار منو دوباری طراحی شده و شفافتر شده تا کمتر مزاحم دید کاربر شود و با محیط کار بهتر ادغام گردد.

صداها سیستم به صورت کلی دوباره طراحی شده اند ،سمبل های جدیدی در قسمت ابزار ،side bar ،وکنترل سنتر نیز ریدیزاین شده که برای استفاده روزمره کاربر کاربردی تر باشد.

کلید ها و تنظیمات در برنامه ها زمانی که به آن ها نیاز دارید پدیدار شده و وقتی با آن ها کاری ندارید برای تمرکز بیشتر بر روی فعالیتتان ناپدید می شوند.در منو بار قابلیت شخصی سازی و دسترسی به بخش هایی مانند: wifi ،بلوتوث ،air drop ،روشنایی کیبورد ،do not disturb ،حالت تاریک ،میزان صدا و ... بوجود آمده است.

قسمت اعلامیه ها(notification center) با توجه به سازگاری بیشتر با ویجت ها و هنگام استفاده از چند برنامه به صورت همزمان دوباره طراحی شده اند.همه برنامه های اصلی برای سازگاری با برنامه های دیگر دوباره برنامه نویسی شده اند.

safari سریع تر و در مصرف باتری بهینه تر از همیشه شده است،صفحه اصلی safari قابلیت های شخصی سازی از قبیل انتخاب wallpaper  و اضافه شدن بخش هایی مانند خواندنی ها و iCloud را پیدا کرده است.

بخش دیگری که به اپ استور مک اضافه شده امکان اضافه کردن امکانات جانبی برنامه هاست مثلا شما میتوانید از extention های کروم یا فایر فاکس برای سیری استفاده کنید.طراحی دوباره صفحه ها امکان راه یابی سریع تر به safari را با نشان دادن چند صفحه همزمان داده است ،ضمنا شما میتوانید انتخاب کنید که کدام وبسایت و صفحه را به صورت کامل یا پیشنمایش ببینید.

از لحاظ امنیتی نیز safari تغییراتی مفید پیدا کرده است و به شما گزارش کاملی از ممانعت دسترسی بخش های مختلف از سایت ها را می دهد. همینطور به کمک مترجم جدید سافاری شما می توانید همه ی متن های یک وبسایت را با یک کلیک به 7 زبان ترجمه کنید.

در قسمت امنیتی و پسووردهای ذخیره شدهدر iCloud Keychain نیز به جز تغییر در ظاهر آیکون در صورت لو رفتن پسوورد یا اطلاعات شما سریعا اخطاری به شما ارسال می گردد وامکان ایجاد خودکار پسووردهای قدرتمند نیز اضافه گشته است.

در قسمت پیام ها messages نیز عمده تغییراتی که در ios 14 موجود بود به Big Sur نیز اضافه شده مانند: پین کردن مکالمه ها ،منشن کردن افراد یا گروه ها ،پاسخ شخصی به افراد گروه ،ساخت میموجی و استیکر از آن و ... .

در قسمت سرچ نیز تغییراتی کاربردی برای راحتتر پیدا کردن مسیج ها ،گیف ها ،عکسها و ... بوجود آمده که به کمک ابزار جدید photo picker شما می توانید با استفاده از کلید واژه عکس یا گیف مورد نظر خود را سریع تر پیدا کرده و برای مخاطب خود بفرستید ،این امکان برای پیدا کردن عکس ها و گیف های ترند نیز موجود است.

کمپانی اپل برنامه مپ خود را نیز دوباره طراحی کرده که ساپورت look around ،نقشه داخل برخی ساختمان ها و مکان ها و راهنمایی برای مقاصد تفریحی یا رستوران ها از جمله مهم ترین این تغییرات است.دیگر امکانی که در ایران کاربردی ندارد امکان مسیر یابی برای سفر با ماشین های الکتریکی است که حتما در مسیر امکان شارژ خودرو موجود باشد.

برنامه photo app نیز دارای امکانات جدیدی در ادیت عکس شده است که می توان برای مثال به ابزار retouch اشاره کرد که به کمک هوش ماشینی شما می توانید عکس هایتان را راحتتر ادیت کنید و یا از استایل های آماده و فیاتر های جدید برای ادیت استفاده کنید.

apple music نیز با بخش جدید listening now که دارای بخش های موزیک های تازه منتشر شده ،مصاحبه های جدید با هنرمندان و playlist منتخب شما است آپدیت گشته است.

از دیگر تغییرات می توان به Home kit secure video camera برای تشخیص چهره و اجازه دسترسی به بخش های مختلف ،امکان پاسخگویی سیری به بخش گسترده تری از سوالات و سازگاری بهتر ایر پادها اشاره نمود.

در اپ استور Big Sur شما می توانید به بخش کوچکی از اپلیکیشن همینطور به اطلاعات امنیتی و قابلیت ها دسترسی پیدا کنید که به گفته اپل این بخش شبیه ارزش غذایی درج شده روی محصولات غذایی است.Big Sur شمکان آپدیت سریع تر را به شما در صفحه اول می دهد تا به شما کمک کند تا دستگاه همیشه به روزی داشته باشید.

بخش جدیدی نیز به نام cryptographically signed system volume برای جلو گیری از داغ کردن مک شما ایجاد شده است.از دیگر تغییرات و بخش ها اضافه شده به سیستم عامل mac Big Sur میتوان به دسترسی تاریخچه استفاده از باتری در بازه ی 10 روزه ،دسترسی خانوادگی به سرویس ها و برنامه با عضویت ،جستجوی راحتتر در متن های بلند ،ایجاد reminder در تقویم برای اشخاص و آپدیت دقیقه ای هوا با گزارشات مراکز هوا شناسی.

mac OS Big Sur هم اکنون در اختیار توسعه دهندگان برنامه ها برای سازگار کردن برنامه هایشان قرار گرفته و به این منظور دسترسی آن ها را به سرورهای بتا برای تست عملکرد فراهم ساخته است.

این سیستم عامل جدید در پاییز به صورت مجانی برای دستگاه های پشتیبانی شده عرضه می گردد،که این دستگاه ها به شرح زیر است:

مک بوک های 2015 به بعد

مک بوک ایر های 2013 به بعد

مک بوک پرو های 2013 به بعد

آی مک های 2014 به بعد

آی مک پرو های 2017 به بعد

مک مینی های 2014 به بعد   

و   مک پرو های 2013 به بعد