Fairphone 4 یک پیشرفت چشمگیر از سوی این کمپانی بود؛ که در این راستا می‌توان به قابلیت ماژولار بودن این گوشی یعنی همان قابلیت تعمیرپذیری آسان آن که در این سری از گوشی‌اش با وارانتی 5 ساله ارئه می‌شود اشت؛ اما شباهت بیشتر ای‌سری گوشی به گوشی‌های مدرن دیگر چشمگیرترین پیشرفت در گوشی‌های امسال این شرکت است. حذف شدن حاشیه‌های بزرگ در قسمت بالا و پایین این گوشی که در نسل قبل خود یعنی‌ Fairphone 3 وجود داشت و اضافه شدن استاندارد کاربردی IP54 که Fairphone 4 را مقابل آب و گرد و غبار مقوم می‌سازد از قابلیت‌های چشمگیر اضافه شده به این گوشی هوشمند می‌باشد.

شاید برایتان جالب باشد که این شرکت قصد ارئه و فروش گوشی‌هایش در ایالت متحده را ندارد و تعداد محدودی هم برای فروش در اروپا در نظر دارد؛ همچنین قیمتی اولیه‌ای که این شرکت برای Fairphone 4 در نظر گرفته 579 یورو معادل 669 دلار است. البته که این گوشی برای کاربرانی که می‌خواهند فقط استفاده روزمره از گوشی داشته باشند و مشکلی با قیمت این گوشی که با اکثر گوشی‌های میان‌رده از شرکت‌هایی مانند Apple و Samsung برابری می‌کند ندارند، انتخاب خوبی است.

با توجه به ساختار گوشی قبلی این شرکت که Fairphone 3 بود، که حاشیه بسیار زیادی در قسمت بالا و پایین صفحه نمایش داشت؛ استفاده از Gorilla glass 5 با پوشش کامل از بالا تا پایین در گوشی Fairphone 4 به شدت دور از انتظار بود. این کمپانی قدم بزرگی در جهت هم‌راستا شدن با صنعت گوشی‌های هوشمند برداشته‌است؛ هرچند که به‌صورت کلی این‌روزها کاربران شاهد پیشرفت زیادی از طرف اینصنعت نیستند.

با اینکه حاشیه اطراف صفحه نمایش این گوشی همچنان بزرگتر از انتظار کاربران است، اما صفحه نمایش متناسبی به اندازه inch-6.3 در اختیار کاربران می‌گذارد، که از نوع LCD بجای OLED استفاده شده و این به این معنا است که حین استفاده از این گوشی زاویه دید محدودی خواهید داشت؛ منتهی پس از ایجاد تغیراتی در ستینگ از جمله تغییر در تناژ رنگ به‌گفته کاربران باعث رضایت بیشتر شده‌است.

گوشی Fairphone 4 به کاربرانش دو حق انتخاب داده‌است. که یکی از آن‌ها دارای Ram با ظرفیت 6 گیگابایت و 128GB فضای داخلی با قیمت 569 یورو است و دیگری دارای Ram با ظرفیت 8 گیگابایت و 256GB فضای داخلی با قیمت 649 یورو است. (برای بررسی در این مقاله از مدل اول استفاده شده) در هر دو مدل از این گوشی دارای باطری یکسان با ظرفیت 3905 میلی‌آمپر بر ساعت هستند، همچنین دوربین استفاده شده و پردازنده آن که کوالکوم اسنپ‌دراگون 750G است استفاده شده.

مهمتر از مشخصات و ویژگی‌های این گوشی این است که درواقع اجزای داخلی این گوشی از چه‌چیزهایی ساخته شده‌اند؛ در این گوشی از مواد بازیافتی از قبیل طلای دارای گواهی تجارت منصفانه، منابعی همچون آلومینیوم و تگستن، قلع و پلاستیک بازیافتی و همچنین مواد معدنی کمیاب خاک استفاده شده‌است. این شرکت به لطف خلاقیتی که دارد قصد دارد با استفاده از اینگونه مواد بازیافتی در ساخت گوشی کمکی به معدنچی‌ها و کارکنان شرکت‌های زنجیره‌ای تولید مواداولیه گوشی‌های هوشمند کرده باشد؛ که این گوشی را به یک گوشی بازیافتی و دوستدار طبیعت تبدیل می‌کند، این شرکت همچنین ادعا می‌کند که این گوشی‌ها نتنها بدون تولید زباله‌های الکترونیکی ساخته می‌شوند بلکه با ساخت و فروش هر گوشی از میزان زباله‌های طبیعی می‌کاهند و درواقع کمکی به بازیافت آنها می‌کنند.

بدنه‌ی پشتی Fairphone 4 کاملاً از پلاستیک بازیافتی ساخته شده است و به راحتی و بدون نیاز به ابزار خاصی جدا می‌شود .باطری آن قابلیت جداسازی راحت دارد و با پیچ‌های فیلیپس به گوشی متصل شده‌است، بلندگوها، پورت تایپ_C و حتی دوربین‌های عقب نیز به راحتی قابل تعویض است. برای قرار دادن سیمکارت و راه‌اندازی گوشی باید ابتدا در پشتی را برداشته و بعد از جداسازی باطری سیمکارت را زیر باطری در جایگاه خودش قرار دهید؛ اما قابل توجه است که اینکار بدون نیاز به ابزار خاصی یعنی با همان پیچ‌گوشتی فیلیپسی که این کمپانی در جعبه گوشی قرار داده است ممکن می‌باشد.

سایت iFixit هنوز نظری در رابطه با گوشی جدید فیرفون یا همان Fairphone 4 منتشر نکرده، اما در رابطه با سایر تولیدات این شرکت دوتا از دستگاه‌ها امتیاز کامل 10s را در رابطه با جدا کردن قطعات از طرف متخصصانی در این حیطه دریافت کرده‌اند، غیر از راحتی در جدا کردن، در اتصال مجدد و تعویض باید راحت باشد زیرا که؛ این شرکت با در اختیار گذاشتن وارانتیی به مدت 5 سال در واقع از این خبر می‌دهد که قطعات یدکی برای Fairphone 4 تا سال 2027 موجود است. برای مثال این شرکت بعد از 6 سال همچنان قطعات یدکی برای Fairphone 2 را موجود دارد. و قاعدتاً وارانتی 5 ساله قرار است خیلی در کمتر کردن هزینه‌ها به کاربرانش کمک کند.

از لحاظ نرم‌افزاری fairphone 4 با اندروید 11 منتشر خواهد شد، اما این شرکت وعده‌ی حداقل دو بروزرسانی کلی و اگر شرایط خوب پیشرود تا 4 بروزرسانی را داده است، البته قابل به ذکر است که این شرکت در وعده‌هایی که قبلاً در دستگاه‌های دیگر داده است بسیار خوب عمل کرده. برای توضیح بهتر در عملکرد خوب این شرکت در پشتیبانی در حیطه نرم‌افزاری می‌توان به Fairphone 2 که اوایل سال 2021 قابلیت بروزرسانی به اندروید 9 را منتشر کرد و در طول این 5 سال این گوشی با اندروید قدیمی خود همچنان قابل استفاده بود.

 Fairphone 4 هیچ چیز دیگری به‌عنوان لوازم جانبی در جعبه به همراه ندارد؛ برای مثال خبری از آداپتور شارژ، هندزفری و یا حتی کابل تایپC به عنوان شارژر نیست. وهمچنین برخلاف Fairphone 3 خبری از پیچ‌گوشتی مینیاتوریی نیست و بجای آن پیچ‌گوشتیی محکم‌تر و کمی بزرگتر از کمپانی فیلیپس گذاشته‌است؛ که این می‌تواند اشاره‌ای به اعتبار این شرکت در استحکام گوشی‌هایش در برابر تعمیرهای طولانی مدت داشته باشد. اما به‌صورت کلی اگر هدف این شرکت کم‌کردن زباله‌ها و آلاینده‌های الکترونیکی بوده این که کاربران تمام وسایل جانبی و ضروری‌اشان را از شرکت‌های دیگر خریداری کنند خیلی کار منطقی بنظر نمی‌رسد. 

Fairphone 4 در کنار گوشی درواقع زیر دکمه‌ی power سنسور تشخیص اثرانگشت داردکه برای باز کردن گوشی است که برای قفل کردن گوشی می‌توانید همان سنسور را دو بار لمس کنید.

این گوشی در کنار پورت تایپC خود جک جداگانه برای هندزفری ندارد که البته باتوجه به‌اینکه این گوشی در سال 2021 تولید شده و با توجه به اینکه کاربران به‌صورت کلی اینروزها با گوشی‌های این مدلی زیادی روبرو شده‌اند این گوشی باعث تعجب زیادی در افراد نشد، اما باتوجه به هدف و شعار فیرفون که روی بازیافت و کم‌تر کردن آلاینده‌های الکترونیکی تمرکز دارد کمی بیشتر ایجاد تعجب و ناراحتی می‌کند؛ بعضی منتقدان معتقدند که این کار فیرفون برای مقاوم سازی Fairphone 4 در برابر آب و گرد و خاک بوده که این بدان معناست که استفاده از این گوشی زیر باران نباید با مشکل روبرو شود اما نه در برابر غوطه‌ور شدن یا به مدت طولانی که این پیشرفت از سوی این شرکت تا جای قابل توجهی چشمگیر بود؛ و این به این دلیل است که درب پشتی این گوشی بدون نیاز به هیچ ابزار خاصی باز می‌شود.

طبق تجربه یکی از کاربران از Fairphone 4 ادعاهای این کمپانی درباره‌ی مقاومت این گوشی در برابر گرد و غبار و آب واقعی است و کاربران می‌توانند از آن زیر باران به راحتی و باخیال راحت استفاده کنند.

با توجه به اینکه پردازنده Fairphone 3 دارای پردازنده Snapdragon سری 6 بود اینکه Fairphone 4 با پردازنده Snapdragon سری 7 ارائه شده قابل تحسیت است. پردازنده این گوشی برای استفاده‌ی روزانه عملکرد بسیار خوبی داشت اما کامل هم نیست.

منبع: TheVerge. com