در کنفرانس آخر مدیاتک سازنده‌های مستقر در تایوان از چیپست دایمنسیتی 9000 با سرعت 5G رونمایی می‌کنند. دایمنسیتی 9000 5G اولین تراشه TSMC در کل دنیا است که پردازنده‌ای 4 نانومتری دارد. در همین حین که این پردازنده در مصرف باطری بهینه عمل می‌کند، از نظر عملکرد هم بهتر شده است. این چیپست جدید 6 گیگاهرتزی 5G اولین تراشه گوشی هوشمند است که از هسته Cortex-X2 که تا 3.05گیگاهرتز اورکلاک می‌کندبهرهمند است؛ همچنین اولین تراشه گوشی هوشمندی است که دارای بلوتوث 5.3 است.

در این تراشه چیدمان هسته‌ها 4+3+1 می‌باشد. این تراشه غیراز هسته Cortex-X2؛ یک مجموعه 3 هسته‌ای بسیار خوب دیگر به اسم " Cortex-A710 " که تا 2.85 گیگاهرتز اورکلاک می‌کند و یک مجموعه 4 هسته‌ای دیگر که به اسم Cortex-A510 که تا 1.8گیگاهرتز اورکلاک می‌کند را دارد. این تراشه در گوشی‌های هوشمند از رم (RAM) LPDDR5x تا حداکثر سرعت 7500Mbps (مگابایت بر ثانیه) پشتیبانی می‌کند.

این چیپست دارای 14MB کش می‌باشد. و شرکت مدیاتک در این باره ادعا می‌کند که این تغییر باعث پیشرفت 7% تراشه در عملکرد و پیشرفت 25% در مصرف پهنای باند نسبت به مدل دارای 8MB کش دارد. در رده‌بندی سایت Geekbench باتوجه به عملکرد این چیپست رتبه آن بالاتر از پرچم‌داران اندرویدی ( تراشه: اسنپ‌دراگون888) و هم رده با پرچم‌دار سال 2021 که تراشه A15 Bionic از شرکت اپل بود؛ قرار گرفت.

این تراشه از یک پردازنده گرافیکی جدید به اسم Mali-G710 که دارای ده هسته‌ است استفاده می‌کند. به کمک پیشرفت این پردازنده گرافیک در زمینه تصویرسازی و تکنولوژی Ray_Tracing گوشی‌های هوشمند یک قدم به کامپیوترهای شخصی نزدیکتر شدند. 

برخی از تغییرات در اتصالات که در این تراشه ایجاد شده مانند بلوتوث 5.3 برای اولین بار در تراشه گوشی‌های هوشمند وجود دارد؛  پشتیبانی از Wi-Fi 6E 2x2 از دیگر مزایای این تراشه است. 

از نظر تئوری پردازنده سیگنال تصویری " ISP " در این تراشه می‌تواند ویدیوهای 4K HDR را از سه دوربین اصلی خود به ‌صورت هم‌ زمان ضبط کند. مدیاتک در ادامه اضافه کرد فیلم‌برداری هم‌زمان سه دوربین؛ که هرکدام با یک پردازنده تصویر " ISP " به‌صورت جداگانه انجام داده می‌شود؛ کمک می‌کند که دستگاه 270 فریم بر ثانیه " fps " برای خروجی ویدیو bit-18 با کیفیت 4K HDR به کاربر تحویل دهد. این ISP از سنسور دوربین‌ها تا حداکثر 320 مگاپیکسل پشتیبانی می‌کند.

مودم 5G این تراشه مطابق با استاندارد 3GPP Release-16 است. منتهی اینبار نیز خبری از mmWave در مودم این تراشه نیست، اما از نظر تئوری این مودم Sub-6Ghz 5G تا حداکثر سرعت 7گیگابایت " Gbps " با Carrier Aggregation 3CC (تجمع حامل) " 300Mhz " پشتیبانی می‌کند. همچنین این مودم تنها مودم 5G گوشی‌های هوشمند است که از قابلیت سوئیچ  R16 UL Tx برای اتصال بر پایه SUL و NR UL-CA پشتیبانی می‌کند. یکی‌دیگر از ویژگی‌های مودم این تراشه مصرف بهینه انرژی در هنگام اتصال به اینترنت و یا حتی هنگام آماده بودن برای اتصال است. 

APU جدید (AI واحد اندازه‌گیری پردازش) تا 4 برابر از نسل قبلی پردازنده‌های مدیاتک پیشرفت داشته و این نتیجه گیری با توجه به AI در تست benchmark و عملکرد در ETHZ صورت گرفته‌است. مدیاتک باور دارد که این چیپست "Dimensity 9000" نسبت به چیپست شرکت گوگل "Tensor" شانزده درصد "16%" عملکرد بهتری دارد.

منبع: GSMARENA.COM