مقایسه اولیه ios 14 با android 11 :

از آنجا که هردو سیستم عامل به صورت عمومی منتشر شده اند،ولی هنوز نسل جدیدی با این سیستم عامل ها تولید نشده است.

اپل سری جدید آیفون هایش را با ios 14 در زمستان رو نمایی می کند اما اندروید برای نسل جدید گوشی ها از شرکت های مطرح باید مدت بیشتری صبر کند.

البته با توجه به اینکه هر دو در مرحله اولیه انتشار خود هستند و مطمئنا در نسخه های بعدی تغییراتی در امکانات و بخش هایی از این سیستم عامل ها تغییر خواهد کرد ،این مقایسه اولیه بین آن هاست.

کمپانی اپل ios 14  را که هفته پیش با خیل انبوهی از امکانات و ویژگی های جدیدی که ما از چند وقت پیش منتظر آن بودیم در راستای افزایش بهره -وری در استفاده روزمره  منتشر کرد،که از لحاظ ظاهری کاملا امکانات جدیدی را به این سیستم عامل اضافه کرده است.

اما گوگل در اندروید نسخه جدید به جز تغییرات جزئی در ظاهر تغییر شگرف دیگری ندارد و بیشتر به بهبود messaging ، یکپارچه کردن visual ها و چگونگی دریافت notifation ها و مدیریت اجازه به برنامه ها برای دسترسی به اطلاعات و ... پرداخته است.

Home Screen(صفحه اصلی):

در اندروید تقریبا به جز قسمتی که برنامه ها اخیر وپیشنهادی برای شما تغییر بزرگ دیگری پیدا نکرده است،این در صورتی است که ios 14 

با معرفی ویجت ها در صفحه ی اصلی کاملا متحول شده است.

widgets(ویجت ها):

می توان گفت که امکان اضافه کردن ویجت ها یکی از دلایلی است که ios 14 را از نسخه های قبل متمایز می کند.ios 14 به شما این امکان را می دهد که ویجت مورد نظرتان را در سه سایز مختلف در هر صفحه و قسمتی که می خواهید اضافه کنیدکه با اضافه کردن آن دسترسی شما راحت می شود،البته باید به این موضوع توجه کرد که امکان ایجاد و ویرایش ویجت ها برای اولین بار در سیستم عامل اندروید ایجاد شده و به همین خاطر با گذشت زمان ویجت ها برای اندروید از مد افتاده است.

Recent apps(اپ های باز):

 در این موضوع ios 14 فرقی با گذشته نکرده است ولی در اندروید 11 شما فقط آخرین اپلیکیشن را به صورت تمام صفحه میبینید 

و فقط قسمت کوچکی از اپلیکیشن باز بعدی را در سمت چپ مشاهده می کنید.

Quick setting(تنظیمات سریع):

در اندروید 11 تنها تغییر اضافه شدن ویجت پخش موزیک برای راحتی گوش دادن به موزیک است ولی در ios 14 امکان دسترسی به چند بخش جدید مانند اسکن بارکد، زنگ ساعت و ... است.

Settings(تنظیمات):

 هیچ تغییر بزرگی در این بخش برای هیچکدام از دو سیستم عامل به چشم نمیخورد،هردو دارای dark mode هستند،فقط امکانی که به ios اضافه گشته انتخاب wallpaper از دسته ایست که شما انتخاب میکنید.

App drawers(چینش اپ ها):

ios 14 در صفحه آخر بخشی به نام app library اضافه کرده که همه ی اپلیکیشن های شما را اعم از اپلیکیشن هایی که نمیخواهید در home screen به نمایش درآید را در دسته های مرتبط برای دسترسی راحت تر قرار داده است.ضمنا این امکان به شما داده می شود 

که صفحه هایی را انتخاب کنید و آن ها را مخفی کنید.

این امکان سال هاست در اندروید وجود داشته و اندروید 11 نیز از این قاعده مستثنی نیست.

Camera(دوربین):

این قابلیت در هر دو سیستم عامل بیشترین شباهت رو به نسخه های قبلی دارد و برای ویژگی های جدید باید منتظر نسخه های با گوشی های جدیدتر باشیم.